Skip to content

2028 Kennedy Blvd.

Jersey City, NJ 07305

Church/Charitable

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Aug 13, 1997

Property Information

Block23001
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page230

Assessment

Land Value:$129,100
87%
Improvement Value:$18,600
13%
Total Assessment$147,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2004$1,634-60.6%
2003$4,143+0.0%
2002$4,143+1.9%
2001$4,065+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5178, Page 97