Skip to content

151 Bergen Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1913

Last Sale Date
Apr 12, 1989

Property Information

Block23001
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page230

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,600
31%
Improvement Value:$179,900
69%
Total Assessment$260,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,817-0.6%
2024$5,853+40.1%
2023$4,178-0.4%
2022$4,194+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4136, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1913