Skip to content

149 Bergen Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1913

Last Sale Date
Nov 6, 2023

Property Information

Block23001
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page230

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,564
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,700
31%
Improvement Value:$164,000
69%
Total Assessment$236,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,036-0.6%
2024$5,069+42.9%
2023$3,547-0.4%
2022$3,561+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1913