Skip to content

12 Audubon Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1928

Last Sale Date
Jun 26, 1992

Property Information

Block23001
Lot41
QualifierC7003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page230

Building Details

Building ClassC0827
Description4S-B-D-45U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage827
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
42%
Improvement Value:$84,200
58%
Total Assessment$144,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,220-0.6%
2024$3,240+40.1%
2023$2,313-0.4%
2022$2,322+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4506, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1928