Skip to content

198 Sherman Ave.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07307

Built 2022

Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
Apr 2, 2025

Property Information

Block2301
Lot10
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-2U-CON-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,394
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,000
36%
Improvement Value:$549,500
92%
Total Assessment$599,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,391-0.6%
2024$13,475+60.9%
2023$8,372
Property History

Property Sale

Sale
$999,000

From:

To:

Sq Ft1,394DeedBook 9894, Page 292Recorded4/16/2025

Property Sale

Sale
$875,000
DeedBook 9646, Page 468

Property Built

Built

Year Built: 2022