Skip to content

249 Ogden Ave.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 2018

Last Sale Price
$999,999
Last Sale Date
Aug 4, 2022

Property Information

Block3903
Lot50
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class---
Description3S-2U-CONDO-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,414
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,900
41%
Improvement Value:$495,000
59%
Total Assessment$845,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,889+20.5%
2024$15,671+40.1%
2023$11,186-0.4%
2022$11,228+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$999,999

From:

To:

Sq Ft1,414DeedBook 9695, Page 390Recorded9/9/2022

Property Sale

Sale
$799,000
DeedBook 9414, Page 964

Property Sale

Sale
$799,000

From:

To:

Sq Ft1,414DeedBook 9414, Page 964Recorded7/8/2019

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 9249, Page 652