Skip to content

214 Sherman Ave.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 2006

Owner
---
Last Sale Price
$765,000
Last Sale Date
Nov 11, 2025

Property Information

Block2301
Lot18
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-2U-CONDO
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,185
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
14%
Improvement Value:$452,000
86%
Total Assessment$527,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,768-0.6%
2024$11,842+40.1%
2023$8,453-0.4%
2022$8,485+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$765,000
Sq Ft1,185DeedBook 9943, Page 487Recorded11/18/2025

Property Sale

Sale
$585,888

From:

To:

Sq Ft1,185DeedBook 9401, Page 103Recorded5/7/2019

Property Sale

Sale
$347,000
DeedBook 8119, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 2006