Skip to content

216 Sherman Ave.(Unit C0101)Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jun 29, 2020

Property Information

Block2301
Lot19
QualifierC0101
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description2S-F-4U-CONDO
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage510
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
35%
Improvement Value:$141,800
65%
Total Assessment$216,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,841-0.6%
2024$4,872+40.1%
2023$3,477-0.4%
2022$3,490+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft510DeedBook 9516, Page 126Recorded10/22/2020

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft510DeedBook 9200, Page 100Recorded5/12/2017

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 9021, Page 642

Property Built

Built

Year Built: 1890