Skip to content

142 Webster Ave.(Unit C0102)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$287,500
Last Sale Date
Dec 13, 2018

Property Information

Block3805
Lot25
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class---
Description2S-BF-5U-CONDO
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage557
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
28%
Improvement Value:$189,200
72%
Total Assessment$264,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,900-0.6%
2024$5,937+40.1%
2023$4,238-0.4%
2022$4,254+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$287,500

From:

To:

Sq Ft557DeedBook 9371, Page 986Recorded1/11/2019

Property Sale

Sale
$169,950
DeedBook 8016, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1900