Skip to content

245 Webster AvenueJersey City, NJ 07307

Built 1984

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Nov 24, 2020

Property Information

Block2301
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-2U-HG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,560
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$298,000
41%
Improvement Value:$429,100
59%
Total Assessment$727,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,236-0.6%
2024$16,338+40.1%
2023$11,663-0.4%
2022$11,706+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$900,000
Sq Ft3,560DeedBook 9539, Page 616Recorded1/13/2021

Property Sale

Sale
$900,000

From:

To:

Sq Ft3,560DeedBook 9539, Page 616Recorded3/1/2021

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 3404, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1984