Skip to content

230 Webster Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1970

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Aug 15, 2018

Property Information

Block2306
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-2U-HG2
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage3,560
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$271,700
44%
Improvement Value:$349,300
56%
Total Assessment$621,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,867-0.6%
2024$13,954+40.1%
2023$9,961-0.4%
2022$9,998+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$875,000

From:

To:

DeedBook 9335, Page 6Recorded8/24/2018

Property Built

Built

Year Built: 1970