Skip to content

194 Sherman Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Nov 25, 2015

Property Information

Block2301
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,567
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
37%
Improvement Value:$413,200
63%
Total Assessment$658,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,698-0.6%
2024$14,790+40.1%
2023$10,558-0.4%
2022$10,597+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

DeedBook 9095, Page 491Recorded2/1/2016

Property Built

Built

Year Built: 1900