Skip to content

516 Paterson Plank Rd.Jersey City, NJ 07307

Built 1910

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
May 29, 2015

Property Information

Block503
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-4U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,600
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,400
15%
Improvement Value:$882,000
85%
Total Assessment$1,035,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,887-0.6%
2024$21,018+40.1%
2023$15,004-0.4%
2022$15,060+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

DeedBook 9051, Page 566Recorded7/15/2015

Property Sale

Sale
$174,500
DeedBook 8726, Page 858

Property Built

Built

Year Built: 1910