Skip to content

306 Webster Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 30, 2007

Property Information

Block2303
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-2UH-CBG3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,650
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,000
58%
Improvement Value:$183,400
42%
Total Assessment$435,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,722-0.6%
2024$9,783+40.1%
2023$6,984-0.4%
2022$7,010+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900