Skip to content

308 Webster Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$1,205,000
Last Sale Date
Feb 12, 2021

Property Information

Block2303
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description2.5S+BT-F-2U
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,930
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
24%
Improvement Value:$680,000
76%
Total Assessment$900,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,097-0.6%
2024$20,223+40.1%
2023$14,436-0.4%
2022$14,490+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$1,205,000

From:

To:

Sq Ft1,930DeedBook 9543, Page 780Recorded3/22/2021

Property Sale

Sale
$988,000

From:

To:

Sq Ft1,930DeedBook 9387, Page 968NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/15/2019

Property Sale

Sale
$531,000

From:

To:

DeedBook 9009, Page 346NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/3/2014

Property Sale

Sale
$531,000
DeedBook 9009, Page 346

Property Sale

Sale
$199,750
DeedBook 6067, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1900