Skip to content

589 Palisade Ave.

Jersey City, NJ 07307

Built 1890
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 17, 2026

Property Information

Block2304
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description3S-F-C-3U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,426
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$188,000
35%
Improvement Value:$344,200
65%
Total Assessment$532,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,884-0.6%
2024$11,959+40.1%
2023$8,536-0.4%
2022$8,568+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1890