Skip to content

579 Palisade Ave.(Unit C0201)Jersey City, NJ 07307

Built 1860

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jul 27, 2022

Property Information

Block2304
Lot22
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building ClassC0756
Description3S-F-D-6U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage756
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
24%
Improvement Value:$244,000
76%
Total Assessment$319,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,123-0.6%
2024$7,168+40.1%
2023$5,117-0.4%
2022$5,136+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft756DeedBook 9690, Page 252Recorded8/16/2022

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 8645, Page 965

Property Built

Built

Year Built: 1860