Skip to content

385 Ogden Ave.(Unit C0003)Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Feb 21, 2007

Property Information

Block2401
Lot31
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-3U-CONDO
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage749
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
19%
Improvement Value:$325,100
81%
Total Assessment$400,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,934-0.6%
2024$8,990+40.1%
2023$6,418-0.4%
2022$6,442+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 8183, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1890