Skip to content

294 New York Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1929

Last Sale Price
$1,158,300
Last Sale Date
Jun 20, 2024

Property Information

Block2305
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description3-S-B-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,168
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,500
34%
Improvement Value:$453,500
66%
Total Assessment$691,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,430-0.6%
2024$15,527+40.1%
2023$11,084-0.4%
2022$11,125+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,158,300

From:

To:

Sq Ft3,168DeedBook 9831, Page 450Recorded7/1/2024

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 3305, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1929