Skip to content

300 New York Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Sep 22, 1987

Property Information

Block2305
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,890
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
57%
Improvement Value:$188,700
43%
Total Assessment$438,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,796-0.6%
2024$9,858+40.1%
2023$7,037-0.4%
2022$7,063+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 3806, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1900