Skip to content

250 Webster Avenue(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 2022

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Jun 2, 2022

Property Information

Block2306
Lot14.01
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description3S-2U-CONDO-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,010
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,300
30%
Improvement Value:$479,400
100%
Total Assessment$480,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,739-0.6%
2024$10,806+116.5%
2023$4,990
Property History

Property Sale

Sale
$715,000

From:

To:

Sq Ft1,010DeedBook 9681, Page 60NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/12/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022