Skip to content

250 Webster Avenue(Unit C0002)Jersey City, NJ 07307

Built 2022

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Jun 1, 2022

Property Information

Block2306
Lot14.01
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description3S-2U-CONDO-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,010
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,300
30%
Improvement Value:$488,100
100%
Total Assessment$487,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,875-0.6%
2024$10,943+113.8%
2023$5,119
Property History

Property Sale

Sale
$725,000

From:

To:

DeedBook 9678, Page 130NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/27/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022