Skip to content

240 Webster Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$52,000
Last Sale Date
Sep 25, 1995

Property Information

Block2306
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
54%
Improvement Value:$180,500
46%
Total Assessment$390,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,720-0.6%
2024$8,775+40.1%
2023$6,264-0.4%
2022$6,287+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 4910, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1900