Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
179 Claremont Ave.Jersey City, NJ 07305
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 21, 2011
Property Information
Block23101
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page231
Building Details
Building Class---
DescriptionPARKING LOT
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$79,000
96%
Improvement Value:$3,300
4%
Total Assessment$82,300
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $1,838 | -0.6% |
| 2024 | $1,849 | +40.1% |
| 2023 | $1,320 | -0.4% |
| 2022 | $1,325 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.