Skip to content

323 M.L. King DriveJersey City, NJ 07305

Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Sep 22, 1997

Property Information

Block22503
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page225

Assessment

Land Value:$89,400
94%
Improvement Value:$5,500
6%
Total Assessment$94,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,119-0.6%
2024$2,132+40.1%
2023$1,522-0.4%
2022$1,528+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5192, Page 88