Skip to content

262 Bergen Ave.Jersey City, NJ 07305

Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 27, 2024

Property Information

Block23101
Lot65
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page231

Building Details

Building Class---
Description3S-F-6U

Assessment

Land Value:$210,000
30%
Improvement Value:$492,400
70%
Total Assessment$702,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,685-0.6%
2024$15,783+40.1%
2023$11,267-0.4%
2022$11,309+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$1,086,375
DeedBook 9354, Page 276

Property Sale

Sale
$610,000
DeedBook 9069, Page 98

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

DeedBook 8938, Page 945Recorded10/21/2013

Property Sale

Sale
$124,000

From:

To:

DeedBook 8933, Page 70Recorded9/18/2013

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 8464, Page 181