Skip to content

77 Bostwick Ave.Jersey City, NJ 07305

Apartment

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Feb 28, 2024

Property Information

Block23501
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page235

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-6U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
29%
Improvement Value:$516,100
71%
Total Assessment$726,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,214-0.6%
2024$16,315+40.1%
2023$11,647-0.4%
2022$11,690+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 9814, Page 89Recorded4/9/2024

Property Sale

Sale
$740,000

From:

To:

DeedBook 9198, Page 652Recorded5/5/2017

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 8945, Page 466Recorded11/25/2013

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 8945, Page 466

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

DeedBook 8931, Page 364Recorded9/11/2013