Skip to content

107 Grant Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1911

Last Sale Price
$57,500
Last Sale Date
Oct 8, 2013

Property Information

Block23102
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page231

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,884
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,300
28%
Improvement Value:$204,000
72%
Total Assessment$283,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,326-0.6%
2024$6,366+40.1%
2023$4,544-0.4%
2022$4,561+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$57,500

From:

To:

DeedBook 8938, Page 291Recorded10/15/2013

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 7740, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1911