Skip to content

216 Bidwell AveJersey City, NJ 07305

Built 1912

Last Sale Price
$60,100
Last Sale Date
Sep 23, 2011

Property Information

Block23403
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page234

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,820
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
31%
Improvement Value:$209,200
69%
Total Assessment$303,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,770-0.6%
2024$6,813+40.1%
2023$4,863-0.4%
2022$4,882+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$60,100
DeedBook 8825, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1912