Skip to content

293 M.L. King DriveJersey City, NJ 07305

Commercial

Last Sale Price
$437,500
Last Sale Date
Feb 5, 2019

Property Information

Block23102
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page231

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-2U-NH
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,100
32%
Improvement Value:$242,700
68%
Total Assessment$358,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,012-0.6%
2024$8,062+40.1%
2023$5,755-0.4%
2022$5,777+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$437,500

From:

To:

DeedBook 9380, Page 72Recorded2/12/2019

Property Sale

Sale
$141,700

From:

To:

DeedBook 9236, Page 862Recorded9/13/2017

Property Sale

Sale
$257,500

From:

To:

DeedBook 9091, Page 141Recorded1/11/2016

Property Sale

Sale
$159,000

From:

To:

DeedBook 8979, Page 691Recorded6/26/2014

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 8029, Page 332