Skip to content

289 M.L. King DriveJersey City, NJ 07305

Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 21, 2014

Property Information

Block23102
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page231

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,200
29%
Improvement Value:$263,200
71%
Total Assessment$370,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,271-0.6%
2024$8,323+40.1%
2023$5,941-0.4%
2022$5,963+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 5661, Page 333