Skip to content

180 Myrtle Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1930

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jun 27, 2011

Property Information

Block23102
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page231

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,916
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,600
31%
Improvement Value:$169,600
69%
Total Assessment$245,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,475-0.6%
2024$5,510+40.1%
2023$3,933-0.4%
2022$3,948+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 8802, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1930