Skip to content

182 Myrtle Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1909

Last Sale Date
May 11, 1988

Property Information

Block23102
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page231

Building Details

Building Class---
Description2S-F-C-H

Assessment

Land Value:$65,300
16%
Improvement Value:$333,100
84%
Total Assessment$398,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,896-0.6%
2024$8,952+40.1%
2023$6,390-0.4%
2022$6,414+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3952, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1909