Skip to content

47 Grant Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 0001
Apartment
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 22, 2025

Property Information

Block23202
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page232

Building Details

Building Class---
Description2S-B-6U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,000
42%
Improvement Value:$290,000
58%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,165-0.6%
2024$11,235+40.1%
2023$8,020-0.4%
2022$8,050+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$389,000
DeedBook 8710, Page 983

Property Built

Built

Year Built: 0001