Skip to content

41 Grant Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1917
Apartment

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Mar 30, 2015

Property Information

Block23202
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page232

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-6U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
50%
Improvement Value:$207,400
50%
Total Assessment$417,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,321-0.6%
2024$9,379+40.1%
2023$6,695-0.4%
2022$6,720+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

DeedBook 9033, Page 880Recorded4/20/2015

Property Built

Built

Year Built: 1917