Skip to content

112 Myrtle Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1995

Last Sale Price
$39,840
Last Sale Date
Feb 3, 1995

Property Information

Block23202
Lot54
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page232

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,364
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,500
42%
Improvement Value:$44,600
58%
Total Assessment$77,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,722-0.6%
2024$1,732+40.1%
2023$1,237-0.4%
2022$1,241+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$39,840
DeedBook 4834, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1995