Skip to content

124 Myrtle Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 10, 2022

Property Information

Block23202
Lot60
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page232

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,332
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,600
73%
Improvement Value:$31,000
27%
Total Assessment$113,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,537-0.6%
2024$2,553+40.1%
2023$1,822-0.4%
2022$1,829+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$58,738
DeedBook 4879, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1994