Skip to content

290 M.L. King DriveJersey City, NJ 07305

Commercial

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Aug 17, 2021

Property Information

Block23202
Lot78
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page232

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,800
36%
Improvement Value:$184,200
64%
Total Assessment$286,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,386-0.6%
2024$6,426+40.1%
2023$4,587-0.4%
2022$4,605+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 9604, Page 724Recorded10/7/2021

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 3789, Page 276