Skip to content

16 Bostwick Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1905

Last Sale Price
$15,000
Last Sale Date
Aug 9, 1976

Property Information

Block23203
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page232

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
16%
Improvement Value:$468,200
84%
Total Assessment$558,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,465-0.6%
2024$12,543+40.1%
2023$8,954+117.4%
2022$4,118+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 3210, Page 551

Property Built

Built

Year Built: 1905