Skip to content

30 & 50 Bostwick Ave.(Block 23203 Lot 50)Jersey City, NJ 07305

Built 2003
Vacant Land

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jan 5, 2001

Property Information

Block23203
Lot50
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page232

Building Details

Building Class---
Description3-3ST-BT-69U

Assessment

Land Value:$2,415,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$2,415,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$53,927-0.6%
2024$54,265+40.1%
2023$38,737-0.4%
2022$38,882+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 5740, Page 307