Skip to content

622a Ocean Ave.Jersey City, NJ 07305

Last Sale Date
Mar 1, 1990

Property Information

Block23301
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page233

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C-1U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
20%
Improvement Value:$211,000
80%
Total Assessment$263,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,884-0.6%
2024$5,921+40.1%
2023$4,227-0.4%
2022$4,242+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4335, Page 43