Skip to content

229 Bidwell Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1909

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block23402
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page234

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,884
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,000
30%
Improvement Value:$204,500
70%
Total Assessment$290,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,487-0.6%
2024$6,528+40.1%
2023$4,660-0.4%
2022$4,677+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000
Sq Ft1,884DeedBook 9897, Page 690Recorded5/2/2025

Property Sale

Sale
$219,000
DeedBook 8258, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1909