Skip to content

154 Bergen Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1995
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 4, 2022

Property Information

Block23402
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page234

Building Details

Building Class---
Description2S-F&CB-C-2U-G2
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,800
10%
Improvement Value:$558,600
90%
Total Assessment$623,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,921-0.6%
2024$14,008+40.1%
2023$9,999-0.4%
2022$10,037+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 9685, Page 200Recorded7/27/2022

Property Built

Built

Year Built: 1995