Skip to content

186 Bergen Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1909

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 10, 1983

Property Information

Block23404
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page234

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,928
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
29%
Improvement Value:$209,400
71%
Total Assessment$294,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,585-0.6%
2024$6,626+40.1%
2023$4,730-0.4%
2022$4,748+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1909