Skip to content

192 Bergen Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1909

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Aug 15, 1996

Property Information

Block23404
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page234

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,500
26%
Improvement Value:$219,800
74%
Total Assessment$295,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,594-0.6%
2024$6,635+40.1%
2023$4,737-0.4%
2022$4,754+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5032, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1909