Skip to content

232 Wilkinson Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1908

Last Sale Price
$224,766
Last Sale Date
Jun 24, 2008

Property Information

Block23405
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page234

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1UH-CBG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
35%
Improvement Value:$161,500
65%
Total Assessment$248,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,549-0.6%
2024$5,584+40.1%
2023$3,986-0.4%
2022$4,001+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$224,766
DeedBook 8595, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1908