Skip to content

65 Bostwick Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 9, 2021

Property Information

Block23501
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page235

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B&F-2U-G
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,600
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,400
21%
Improvement Value:$327,000
79%
Total Assessment$415,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,276-0.6%
2024$9,334+40.1%
2023$6,663-0.4%
2022$6,688+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 7392, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 2003