Skip to content

53 Bostwick Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1915
Apartment

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Aug 4, 2016

Property Information

Block23501
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page235

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-6U-H
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage6,024
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
33%
Improvement Value:$430,400
67%
Total Assessment$640,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,300-0.6%
2024$14,390+40.1%
2023$10,272-0.4%
2022$10,310+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft6,024DeedBook 9139, Page 241Recorded8/17/2016

Property Sale

Sale
$589,313
DeedBook 8007, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 1915