Skip to content

23 Bostwick Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1880

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Jun 21, 2021

Property Information

Block23501
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page235

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,984
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
24%
Improvement Value:$278,000
76%
Total Assessment$368,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,217-0.6%
2024$8,269+40.1%
2023$5,903+33.2%
2022$4,432+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$445,000
Sq Ft1,984DeedBook 9586, Page 470Recorded8/2/2021

Property Sale

Sale
$81,000

From:

To:

DeedBook 8979, Page 371Recorded6/24/2014

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 8912, Page 113

Property Sale

Sale
$344,500
DeedBook 8075, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1880