Skip to content

112 Wilkinson Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1930

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Apr 10, 2015

Property Information

Block23501
Lot61
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page235

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-B-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,360
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,200
16%
Improvement Value:$415,400
84%
Total Assessment$494,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,044+51.3%
2024$7,301+40.1%
2023$5,211-0.4%
2022$5,231+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

DeedBook 9035, Page 40Recorded4/24/2015

Property Sale

Sale
$47,723

From:

To:

DeedBook 8938, Page 673Recorded10/18/2013

Property Sale

Sale
$81,500

From:

To:

DeedBook 8953, Page 87Recorded1/13/2014

Property Built

Built

Year Built: 1930